Головна

Наркозлочини в Україні: з чим насправді борються правоохоронці?

Деталі

1Нікого не може бути піддано катуванню
або нелюдському чи такому,
що принижує гідність,
поводженню або покаранню.
(стаття 3 Конвенції про захист прав
людини і основоположних свобод)

Попри заявлені реформи, поліція в Україні майже не бореться з наркомафією, проте охоче переслідує наркозалежних. Так, 74% виявлених у 2016 році поліцією наркозлочинів стосуються виробництва, зберігання та перевезення наркотиків без мети збуту (ст. 309 Кримінального Кодексу). Водночас злочини, пов'язані зі збутом наркотичних речовин, становлять лише 8%, а злочини, пов’язані з організацією наркобізнесу - менше 2%. Наркозалежні, як і секс-працівниці, залишаються «зручною» категорією, за рахунок якої правоохоронці звітують про «високі показники» своєї діяльності, але чи впливає такий підхід на наркобізнес?

Про реальну ситуацію з наркозлочинами, а також про унікальний механізм розслідування порушень прав вразливих груп в діяльності поліції говорили 15 березня в прес-клубі «Новий день».

Під час круглого столу було презентовано дослідження Експертного центру з прав людини «Дотримання прав вразливих груп населення у діяльності правоохоронних органів», обговорення якого виявилося досить емоційним та бурхливим. Представники авторського колективу, Управління протидії наркозлочинності ГУНП, патрульної поліції, сервісних організацій, регіональної команди з протидії порушень прав вразливих груп, УЗПЛ дискутувати про методи роботи правоохоронців, співпрацю з пунктами ЗПТ та необхідні зміни до законодавства. Активними учасниками обговорення стали й фахівці системи БПД Херсонщини, а саме директор Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Марина Єлисєєва, начальник відділу організації надання безоплатної правової допомоги Олена Іпатенко та інтегратор Херсонського місцевого центру з надання БВПД Володимир Куценко.

Чому правоохоронці порушують права вразливих груп і чим це загрожує громадянам України розповів2 експерт та один із авторів дослідження Віктор Чупров.

Варто зазначити, що Експертний центр з прав людини не перший рік здійснює моніторинг порушень прав та свобод людини з боку правоохоронців, результати якого дозволяють стверджувати про поширеність застосування неналежного поводження до наркозалежних осіб. Це, насамперед, незаконне застосування фізичної сили й спецзасобів до затриманого під час дізнання або слідства, застосування катувань та незаконні засоби фізичного та психологічного впливу, тривале утримання в правоохоронних органах без їжі, питної води та умов для сну, а також використання стану наркотичного сп´яніння або абстиненції з метою примушення до зізнання у скоєні злочину.

3«Дані нашого звіту, - розказує  Злата Швець, - показують: правоохоронці продовжують імітувати боротьбу з наркозлочинністю, переслідуючи хворих людей, а не наркоторговців. Поліції вигідніше засудити кількох споживачів наркотиків, а не перекрити наркотрафік. Бо в першому випадку буде «розкрито» кілька злочинів, а в другому – лише один».

«У цьому звіті ми зібрали широкий спектр порушень прав уразливих груп: порушення права на життя, на свободу, збір персональних даних та розголошення конфіденційної інформації про стан здоров’я, незабезпечення ЗПТ та АРТ терапією затриманих у слідчих ізоляторах. Наше дослідження – це зріз ситуації по Україні в цілому, і Херсон, на жаль, не виключення. Описані проблеми – реальні та конкретні, і ми маємо вести з  ними боротьбу», – зазначила Злата Швець.

Саме тому Експертним центром з прав людини за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» розпочато проект, спрямований на забезпечення захисту та поновлення прав вразливих груп шляхом посилення правової спроможності – як самих наркозалежних і працівників комерційного сексу, так і інститутів громадського суспільства у цій сфері.

Викорінювати правопорушення з боку правоохоронців можливо тільки разом з громадськістю

Такого висновку дійшла директор Регіонального центру з надання БВПД Марина Єлисєєва.

4

Вона звернула увагу присутніх, що «Херсонщину, на жаль, не оминула тенденція, яка склалася на всій території України: правоохоронці роблять вигляд, що борються з наркоторгівлею, а насправді координують діяльність наркопритонів, є також непоодинокі випадки, коли ті, хто повинен боротися з цими явищами, самі займаються  збутом наркотиків. Наприклад, наш Регіональний центр було повідомлено про шість таких фактів протягом останніх 4-х років».

5«Сьогодні, - підкреслила Марина Єлисєєва, - фактично борються лише з тими, кого, умовно кажучи, «заказали» або «злили» конкуренти. Інші працюють під так званим «дахом» поліції. А за рахунок осіб, які вживають наркотичні засоби, поліція робить показники в розкритті злочинів, особливо «висяків».

Зменшення порушень у 2016 рік Марина Єлисєєва пов´язує з тим, що почали діяти заклади системи БПД, які забезпечують ранній доступ до правової допомоги усім затриманим, адже механізм цілодобового інформування регіональних центрів з надання БВПД дозволяє кожному протягом двох годин після затримання отримати захисника: «Це мінімізує порушення прав затриманих. Крім того, вразливі категорії осіб мають можливість вирішити правові проблеми у цивільних, адміністративних та кримінальних справах, звернувшись до Регіонального або місцевих центрів».

Отже, «викорінювати такі явища в діяльності правоохоронних органів можливо тільки разом з громадськістю шляхом підвищення правової обізнаності представників вразливих груп щодо своїх прав та механізмів їх захисту», - резюмувала Марина Єлисєєва.

Регіональні команди - унікальний механізм запобігання неправомірним діям поліції

Крім виявлення та оприлюднення широкого спектру порушень прав уразливих груп з боку правоохоронців, автори дослідили їх причини та наслідки, а також описали унікальний механізм запобігання свавіллю поліції – це створення регіональних  груп з протидії порушенням прав вразливих груп, про які розказав присутнім Віктор Чупров.

6За його словами, протягом минулого року Експертний центр з прав людини займався впровадженням пілотного проекту щодо створення нових незалежних команд, які могли б розслідувати порушення прав вразливих груп, якщо ці порушення не хочуть, з якихось причин, розслідувати державні органи, поліція, прокуратура. Це, на думку Віктора Чупрова, є «унікальним механізмом запобігання неправомірним діям поліції».

Варто зазначити, що сьогодні у шести обласних центрах - Сумах, Львові, Кропивницькому, Одесі, Дніпрі та Херсоні – діють  такі регіональні групи. Вони складаються з адвокатів, журналістів, правозахисників та представників вразливих груп. Учасники самостійно збирають докази порушення прав людини у поліції та допомагають постраждалим відновити справедливість. Новостворені команди пройшли навчання з проведення громадських розслідувань порушень прав вразливих груп, збору необхідних відомостей.

До складу Регіональної команди Херсонської області входять директор Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Марина Єлисєєва, регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксана Тропіна та громадський активіст Алім Лисак. Координатором команди є юрист Херсонського обласного благодійного фонду «Мангуст» Володимир Куценко.

7

«Регіональна команда Херсонської області працює не так давно - з квітня 2016 року, - каже Володимир Куценко. – Ми відпрацьовуємо звернення громадян щодо порушень прав вразливих груп з боку правоохоронних органів та допомагаємо постраждалим відновити справедливість, адже вони не можуть ефективно захиститися від поліції та готові брати на себе будь-які злочини. Перевага регіональних команд полягає в оперативному реагуванні на такі випадки».

Впровадження замісної підтримувальної терапії (ЗПТ)

Згідно з законом, затримані в СІЗО мають право на медичну допомогу. Втім, наркозалежним на ЗПТ частоГаркуша в цьому праві відмовляють. Переривання лікування призводить до тяжких наслідків, іноді – смертельних. Сьогодні, на жаль, не в кожному обласному центрі є механізм безперервного надання медичної допомоги в’язням СІЗО з наркотичною залежністю. Про це повідомив присутніх головний лікар Херсонського обласного наркологічного диспансеру Іван Гаркуша.

8Регіональний представник управління забезпечення прав людини Національної поліції України в Херсонській області Ілля Андрійовський зазначив: «Часто наркозалежна людина скоює злочини для того, щоб знайти кошти на наркотики. Очевидно, що ця людина хвора і потребує лікування. Один із шляхів вирішення цього питання є впровадження замісної підтримувальної терапії, яка допомагає людині відмовитись від вуличних наркотиків та вилікуватись від залежності. Основним завданням держави у вирішенні проблеми з наркозалежними особами є реінтегрування їх у суспільство, повернення до нормального життя».

З метою посилення захисту прав зазначених осіб Експертний центр з прав людини реалізує програму «Підвищення організаційної та правової спроможності споживачів наркотиків, учасників програм ЗПТ, РКС протидіяти порушенням їхніх прав в діяльності правоохоронних органів».

Довідка. Замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) давно визнана в світовій медицині ефективним інструментом медичної допомоги людям, які страждають на наркотичну залежність. З 70-х років XX сторіччя ЗПТ успішно почала впроваджуватись в США, з 80-90-х – широко застосовуватись у Европейських державах. Світовий досвід впровадження ЗПТ доказав її дієвість, як інструменту профілактики ВІЛ та інфекцій, що передаються через кров. Почавшись з 2004 року з найбільш уражених епідемією ВІЛ областей – програма ЗПТ поширилась на всю Україну з 2008 року.

9У Херсоні діє обласний благодійний фонд «Мангуст».

Телефон довіри: (0552) 27 90 88, 27 31 83.

  

Заклади охорони здоров’я Херсонської області, що впроваджують ЗПТ

Херсонський обласний наркологічний диспансер

м. Херсон, вул.Р.Люксембург, 8

Відповідальний за ЗПТ Бліжевська Ірина Олександрівна, тел. (0552) 26-70-91, (0552) 26-74-50

Херсонський обласний протитуберкульозний диспансер

м.Херсон, Миколаївське шосе, 82

Відповідальний за ЗПТ Тимошенко Володимир Петрович, тел. (0552) 37-28-30

Центральна міська лікарня міста Нова Каховка

м.Нова Каховка, вул. К.Маркса, 33-а

Юшицина Світлана Степанівна, тел. (0554) 97-26-68

Каховська центральна районна лікарня

м. Каховка, вул. К. Маркса, 73

Верік Олександр Іванович, тел. (05536) 2-14-59

Цюрупинська центральна районна лікарня

м. Цюрупинськ, вул. Комунарів, 85

Попенко Наталія Олександрівна, тел. (05542) 2-11-79

Скадовська центральна районна лікарня

м. Скадовськ, вул. Радянська, 20

Салюк Юлія Володимирівна, тел. (05537) 5-24-52

Представники правоохоронних органів категорично не погодилися з правозахисниками

Проблема наркобізнесу, яка зібрала правозахисників та правоохоронців в одному залі, виявилась досить складною, особливо для останніх. Погодьтеся, не дуже приємно вислуховувати звинувачення на свою адресу. Тож представники правоохоронних органів категорично не погодилися з правозахисниками, зокрема, з дослідженнями експертів щодо статистики.

10

Начальник УПН ГУНП у Херсонської області Андрій Денисьєв, не погоджуючись з висновками експертів, зазначив, що стаття 309 Кримінального Кодексу (Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту. – Прим. авт.) має декілька частин, тобто особа підозрюється не лише у зберіганні чи виготовленні наркотичних речових, а й робить це не вперше, залучає до цього неповнолітніх або зберігає наркотичні речовини у великій кількості, що також є серйозним порушенням закону. Тому, вважає, що наведені статистичні дані не є коректними і що роботу правоохоронців не треба судити лише з одного боку. Також Андрій Денисьев розповів про останній випадок у практиці - це 15 кг каннабісу, які громадянин «просто зберігав».

Працювати правоохоронцям доводиться на два фронти

Варто зазначити, що присутні погодились з представниками правоохоронних органів, що на якість роботи впливає кількість фахівців, а їх, не жаль, сьогодні не вистачає. Також в ході обговорення дійшли висновку, що непростим аспектом цієї ситуації є й те, що працювати правоохоронцям доводиться на два фронти: не лише з постраждалими від неправомірних дій наркозалежними, а й з представниками поліції, які порушують їхні права.

11На що інспектор зі зв´язків із громадськістю Управління патрульної поліції у м. Херсоні  Олена Волтель зауважила, що патрульна поліція завжди повідомляє Регіональний центр з надання БВПД у Херсонській області про факти затримання, і якщо у особи виявили речовину, схожу на наркотичний засіб, викликається оперативно-слідча група, і вона вже встановлює, за якою статтею відбулося затримання і таке інше.

Так, начальник відділу уповноважених Голови Національної поліції з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Костянтин12 Тарасенко зауважив: «Працівники Національної поліції проводять різного виду тренінги з вразливими групами населення. Також працівники нашого Управління з забезпечення прав людини здійснюють моніторинг територіальних підрозділів, під час яких контролюють дотримання прав людини і діяльності поліції. І, відповідно, якщо знаходять порушення прав людини, проводять перевірки або службові розслідування, за результатами яких приймають рішення».

Водночас наркобізнес продовжує процвітати, зокрема на Херсонщині. Красномовним доказом є кричуща реклама сайтів, що торгують наркотиками, якими рясніє велика кількість житлових та нежитлових будівель Херсона, та й корупційні схеми нікуди не поділися, нерідко – під патронатом самої поліції. Негативну роль у цьому відіграють також і стереотипи, що панують у суспільстві, на кшталт того, що майже кожна особа, яка вживає наркотики чи є представницею комерційного сексу, - злочинець. Тож наявність шаблонів, нерозуміння причин, через які особа потрапляє в залежність від наркотиків або до секс-бізнесу є однією з причин порушення права вразливих груп населення.

Присутні погодилися з організаторами круглого столу, що подібну стереотипну систему відносно наркозалежних слід викорінювати з органів поліції, адже лише таким чином можна побудувати правове суспільство, в якому дотримуються права кожного його члена.

Підводячи підсумки, автори дослідження зазначили, що своє основне завдання вони бачать у відновленні нормального  ставлення до представників вразливих груп населення, реінтегруванні їх у суспільство та поверненні наркозалежних осіб до нормального життя.

13

14

15

16

17

   
   
kc
   
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН
   
algorytm zvernenya zasudzhenogo
   
algorumy
   
ATO
   
дист точки доступу
   
peremishcheni
   
   
Infografika
   
   
Digest new
   
pracia
   

Адвокатам  

Advocats
   

Кількість переглядів сайту  

650968
Сьогодні
Учора
Цього тижня
Минулого тижня
У цьому місяці
Минулого місяця
Усього
604
493
3079
594426
32929
47060
650968

Ваш IP: 54.80.189.255
Час: 2018-05-24 11:09:29
   
© 2014-2018 Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове