Головна

Консультація юриста: недійсність шлюбу

Деталі

Суботній ефір програми «Право знати», яка щотижня виходить на Українському радіо. Херсон, продовжує цикл передач, присвячених сімейним правовідносинам. Заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД Олена Іпатенко розказала про особливості визнання шлюбу недійсним та пояснила, за яких умов сімейний союз не може бути визнаний недійсним, хто має право звернутися до суду з позовом про визнання недійсності подружжя та які правові наслідки матиме.

Слухати Ефір від 28 вересня 2019 р.

Згідно з положеннями Сімейного кодексу України шлюб може бути визнано недійсним за  рішенням  суду  або  за заявою заінтересованої особи до органу ДРАЦС. У таких викадках шлюб є недійсним від дня його державної реєстрації.

Позасудовий порядок визнання шлюбу недійсним настає при вчиненні сторонами при укладенні шлюбу таких істотних порушень умов вступу в шлюб, в силу яких він вважається недійсним і без рішення суду (стаття 39 СК), зокрема, у разі  реєстрації шлюбу:

 • з особою,  яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі; 
 • між особами,  які є родичами прямої лінії  споріднення,  а також  між  рідними  братом  і сестрою;  
 • з особою,  яка до того була визнана   недієздатною.

У вказаних випадках за заявою заінтересованої сторони орган ДРАЦС анулює актовий запис про шлюб.
Якщо шлюб зареєстровано з особою, яка вже перебуває у шлюбі, то в разі припинення попереднього шлюбу до анулювання актового запису щодо повторного шлюбу повторний шлюб стає дійсним з моменту припинення попереднього шлюбу.
Актовий запис про шлюб анулюється незалежно від смерті осіб, з якими було зареєстровано шлюб (частини перша - третя цієї статті), а також розірвання цього шлюбу.
При розгляді судом справ про визнання шлюбу недійсним слід мати на увазі,  що за наявності одних підстав суд зобов'язаний,  а за наявності інших суд може визнати шлюб недійсним.
 
За рішенням суду шлюб обов'язково визнається недійсним, якщо:

 • він був зареєстрований без вільної згоди жінки або чоловіка. 
  При цьому згода особи не вважається вільною, зокрема, тоді, коли в момент реєстрації шлюбу вона страждала тяжким психічним розладом, перебувала у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, в результаті чого не усвідомлювала сповна значення своїх дій і (або) не могла керувати ними, або якщо шлюб було зареєстровано в результаті фізичного чи психічного насильства.
 • у разі фіктивності шлюбу. 
  Шлюб є фіктивним, якщо його укладено жінкою та чоловіком або одним із них без наміру створення сім'ї та набуття прав та обов'язків подружжя.  


Шлюб не може бути визнаний недійсним, якщо на момент розгляду справи судом відпали обставини, які засвідчували відсутність згоди особи на шлюб або її небажання створити сім'ю.
 
Шлюб, який може бути визнаний недійсним за рішенням суду, якщо він був зареєстрований:

 • між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною (крім випадків, коли усиновлення скасовано);
 • між двоюрідними братом та сестрою; між тіткою, дядьком та племінником, племінницею;
 • з особою, яка приховала свою тяжку хворобу або хворобу, небезпечну для другого з подружжя і (або) їхніх нащадків;
 • з особою, яка не досягла шлюбного віку і якій не було надано права на шлюб.

 
При вирішенні справи про визнання шлюбу недійсним суд бере до уваги, наскільки цим шлюбом порушені права та інтереси особи, тривалість спільного проживання подружжя, характер їхніх взаємин, а також інші обставини, що мають істотне значення.

Шлюб не може бути визнаний недійсним у разі:

 • вагітності дружини або народження дитини у вищевказаних осіб (крім тих, які приховали свою тяжку хворобу або хворобу, небезпечну для другого з подружжя і (або) їхніх нащадків);
 • якщо той, хто не досяг шлюбного віку, досяг його або йому було надано право на шлюб;
 • якщо тому, хто не досяг шлюбного віку, було надано право на шлюб.

 
Право на звернення до суду з позовом про визнання шлюбу недійсним мають

 • oдружина або чоловік;
 • інші особи, права яких порушені у зв'язку з реєстрацією цього шлюбу;
 • батьки, опікун, піклувальник дитини, опікун недієздатної особи;
 • прокурор, орган опіки та піклування, якщо захисту потребують права та інтереси дитини, особи, яка визнана недієздатною, або особи, дієздатність якої обмежена.

 
Правові наслідки недійсності шлюбу:
недійсний шлюб, а також шлюб, визнаний недійсним за рішенням суду, не є підставою для виникнення у осіб, між якими він був зареєстрований, прав та обов'язків подружжя, а також прав та обов'язків, які встановлені для подружжя іншими законами України.
 
Правові наслідки недійсності шлюбу, що застосовуються до особи, яка знала про перешкоди до реєстрації шлюбу і приховала їх від другої сторони і (або) від органу державної реєстрації актів цивільного стану:

 • якщо протягом недійсного шлюбу особи набули майно, воно вважається таким, що належить їм на праві спільної часткової власності. Розмір часток кожного з них визначається відповідно до їхньої участі у придбанні цього майна своєю працею та коштами.
 • якщо особа одержувала аліменти від того, з ким була в недійсному шлюбі, сума сплачених аліментів вважається такою, що одержана без достатньої правової підстави, і підлягає поверненню відповідно до Цивільного кодексу України, але не більш як за останні три роки;
 • особа, яка поселилася у житлове приміщення іншої особи у зв'язку з реєстрацією з нею недійсного шлюбу, не набула права на проживання у ньому і може бути виселена;
 • особа, яка у зв'язку з реєстрацією недійсного шлюбу змінила своє прізвище, вважається такою, що іменується цим прізвищем без достатньої правової підстави.

 
Недійсність шлюбу не впливає на обсяг взаємних прав та обов'язків батьків і дитини, яка народилася у цьому шлюбі.
 
Якщо особа не знала і не могла знати про перешкоди до реєстрації шлюбу, вона має право:

 1. на поділ майна, набутого у недійсному шлюбі, як спільної сумісної власності подружжя;
 2. на проживання у житловому приміщенні, в яке вона поселилася у зв'язку з недійсним шлюбом;
 3. на аліменти; 
 4. на прізвище, яке вона обрала при реєстрації шлюбу. 

Якщо виникли правові питання – телефонуйте до Єдиного контакт-центру 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України), де можна отримати правову інформацію, консультації та роз’яснення.

Також ви можете звернутися до місцевих центрів з надання БВПД у Херсонській області або підпорядкованих їм бюро правової допомоги.
Разом з тим корисну, а головне – актуальну інформацію у вигляді правових консультацій можна також знайти в базі правових консультацій WikiLegalAid, яка працює за принципом Вікіпедії, є безкоштовною і у вільному доступі в мережі Інтернет або на офіційному веб-сайті Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області.

 

Варто відзначити, що гості провели ще й профорієнтаційну роботу, адже III курс - випускний, і до отримання диплома бакалавра за спеціальністю  «Правоохоронна діяльність» залишилися лічені дні. Тому наші колеги, наскільки дозволяв час, розказали про місію і завдання системи БПД та запросили майбутніх юристів до Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області, де на початку травня відбудеться День відкритих дверей.
   
   
kc
   
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН
   
algorytm zvernenya zasudzhenogo
   
algorumy
   
Stop reider
   
Wiki banner
   
ATO
   
дист точки доступу
   
peremishcheni
   
   
Infografika
   
   
Digest new
   

Адвокатам  

Advocats
   

Заходи  

1pracia

   

Кількість переглядів сайту  

1988672
Сьогодні
Учора
Цього тижня
Минулого тижня
У цьому місяці
Минулого місяця
Усього
395
2652
3047
1926468
67717
77795
1988672

Ваш IP: 172.69.62.119
Час: 2020-02-25 05:01:44
   
© 2014-2018 Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове