Оформлення договору найму. Що необхідно знати

Деталі

PZ00У черговом випуску авторської програми «Право знати», яка вийшла на Українському радіо. Херсон 15 червня, юристка Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко розповіла херсонцям про порядок оформлення договору найму та проаналізувала існуючі його форми; пояснила, за яких підстав припиняється дія договору, які права мають наймодавці і наймачі та про які обов´язки їм не слід забувати. Коментар юристки можна прослухати/завантажити (MP3),  або перейти далі по тексту.
Слухати Ефір від 15 червня 2019 р.

Договір найму (оренда) - це домовленість двох сторін, за якою наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. 

 • Договір найму є двостороннім, реальним або консенсуальним, оплатним.
 • Договір найму (оренди) вважається укладеним з моменту передання укладення договору, за яким майно передається у тимчасове користування (реальний договір), або коли майно буде передане у тимчасове користування після укладення договору (консенсуальний договір).
PZ01

 • Сторони договору найму:
 • наймач - фізичні або юридичні особи.
 • наймодавець — фізична або юридична особа (власник майна або особа, яка має право передавати майно у найм, наприклад, довірчий управитель)
 • Істотні умови договору  
  Предмет
  - річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ); майнові права. 
  Строк користування майном встановлений договором.
  Якщо сторони не встановили строку користування річчю, він визначається відповідно до мети користування нею. Кожна із сторін договору найму, укладеного на невизначений строк, може відмовитися від договору в будь-який час, письмово попередивши про це другу сторону за один місяць, а у разі найму нерухомого майна - за три місяці (якщо інший строк для такого попередження не встановлений договором).
  Якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
  Плата за користування майном встановлюється за певний період за домовленістю між сторонами (як правило, за один місяць) у грошовій або натуральній формі за вибором сторін. 
  Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася.

 • Форми договору:
  Усна: 
  між фізичними особами щодо речей побутового призначеОбов’язки наймодавця ння.
  Письмова: між юридичними особами, між юридичною та фізичною особою, а також щодо найму будівлі, іншої капітальної споруди (їх окремої частини), автотранспорту, житла.
  Нотаріально посвідчена: договір найму транспортного засобу за участі фізичної особи; договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки і більше.
  Підлягають державній реєстрації: майнові права, які виникають щодо найму будівлі, іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком не менше 3 роки).

 • Права та обов’язки сторін;
  Права наймодавця
  - вимагати від наймача сплати встановленої договором суми за користування майном;
  - вимагати здійснення поточного ремонту наймача (якщо інше не встановлено договором);
  - вимагати від наймача виконання інших обов'язків, встановлених договором законом

 • Обов’язки наймодавця;
  - передати наймачеві майно в користування негайно або в строк, встановлений договором найму (оренди);
  - передати наймачеві річ у комплекті і в стані, що відповідають умовам договору найму (оренди) та її призначенню;
  - попередити наймача про відомі наймодавцю недоліки майна;
  - повідомити наймача про всі права третіх осіб на річ, що передається в найм (оренду).

 • Права наймача:
  - у випадку, якщо наймодавець не передає наймачеві майно, наймач має право за своїм вибором: вимагати від наймодавця передання майна і 
  - відшкодування збитків, завданих затримкою;
  - відмовитись від договору найму і вимагати відшкодування завданих йому збитків;
  - вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за яких наймач не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилась;
  - вимагати здійснення капітального ремонту речі наймодавцем (крім випадку, коли обов'язок проводити капітальний ремонт покладений договором на наймодавця);
  - вимагати від наймодавця виконання інших обов'язків, встановлених договором законом;
  - передати річ у користування іншій особі (піднайм) лише за згодою особи (строк договору піднайму не може перевищувати строк договору найму)

 • Обов’язки наймача:
  - користуватися річчю відповідно до її призначення та умов договору найму (оренди);
  - вчасно сплачувати плату за користування майном;
  - усунути погіршення речі, які сталися з його вини (при цьому наймач не відповідає за погіршення речі, якщо це сталося внаслідок нормального її зношення або упущень наймодавця

 • Договір найму припиняється:
  - у разі смерті фізичної особи (наймача):
  - ліквідації юридичної особи (наймача або наймодавця).

 • Підстави розірвання договору
  На вимогу наймодавця:
  - наймач не вносить плату за користування річчю протягом 3 місяців підряд;
  - наймач користується річчю всупереч договору або призначенню речі;
  - наймач без дозволу наймодавця передав річ у користування іншій особі;
  - наймач не розпочав проведення капітального ремонту речі, у випадку коли обов'язок проведення капітального ремонту був покладений на нього.

 • На вимогу наймача:
  - наймодавець передав у користування річ, якість якої не відповідає умовам договору та призначенню речі;
  - наймодавець не виконує свого обов'язку щодо проведення капітального ремонту.

 • Види договору:
  - договір прокату (наймодавець, який здійснює підприємницьку діяльність з передання речей у найм, передає або зобов'язується передати рухому річ наймачеві у користування за плату на певний строк);
  - договір найму земельної ділянки (наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату);
  - договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму);
  - договір найму (оренди) транспортного засобу (предметом можуть бути повітряні, морські, річкові судна, а також наземні самохідні транспортні засоби тощо);
  - договір лізингу (одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі);
  - договір найму (оренди) житла (одна сторона - власник житла (наймодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (наймачеві) житло для проживання у ньому на певний строк за плату). 

Якщо виникли додаткові питання правового характеру – телефонуйте до Єдиного контакт-центру системи БПД
0 800 213 103
(цілодобово, безкоштовно в межах України),
де можна отримати наступну інформацію:

 • контакти та зв'язок з усіма центрами з надання БВПД та бюро правової допомоги;
 • консультування з питань надання безоплатної правової допомоги;
 • інформування про гарячі телефонні лінії з питань надання соціальних послуг та захисту прав людини;
 • надання правової інформації, консультацій та роз’яснень з правових питань.
Варто відзначити, що гості провели ще й профорієнтаційну роботу, адже III курс - випускний, і до отримання диплома бакалавра за спеціальністю  «Правоохоронна діяльність» залишилися лічені дні. Тому наші колеги, наскільки дозволяв час, розказали про місію і завдання системи БПД та запросили майбутніх юристів до Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області, де на початку травня відбудеться День відкритих дверей.
   
   
kc
   
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН
   
algorytm zvernenya zasudzhenogo
   
algorumy
   
Stop reider
   
Wiki banner
   
ATO
   
дист точки доступу
   
peremishcheni
   
Infografika
   
Digest new
   

Адвокатам  

Advocats
   

Заходи  

1pracia

   

Кількість переглядів сайту  

1891947
Сьогодні
Учора
Цього тижня
Минулого тижня
У цьому місяці
Минулого місяця
Усього
1286
2766
1286
1829764
48787
81893
1891947

Ваш IP: 172.69.63.68
Час: 2020-01-20 10:23:45
   
© 2014-2018 Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове