Консультація юриста

Деталі

PZ00На Українському радіо. Херсон продовжується цикл передач, присвячених договору оренди (найму) - одному з найдавніших і водночас найпоширеніших у побуті й господарській діяльності цивільних договорів.  Як правильно скласти договір оренди землі, найму житла та на що звернути особливу увагу розповіла заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко в ефірі програми «Право знати»  на Українському радіо. Херсон, яка вийшла 22 червня в рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО!».  Консультацію юристки можна завантажити/прослухати (МР3) або перейти далі по тексту.
Слухати Ефір від 22 червня 2019 р.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Форма договору оренди землі – письмова, за бажанням однієї із сторін договір може бути посвідчений нотаріально.

PZ01

Зміна найменування сторін договору оренди землі, зокрема внаслідок реорганізації юридичної особи або зміни типу акціонерного товариства, не є підставою для внесення змін до договору оренди землі та/або його переоформлення.

Істотними умовами договору оренди землі є:

 • об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
 • строк дії договору оренди;
 • орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Орендна плата справляється у грошовій формі, але за згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися в натуральній формі;
 • за згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови. 

Об’єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
 
Орендар земельної ділянки самостійно господарює на землі з дотриманням умов договору оренди землі, отримує продукцію і доходи.
 
Строк дії договору оренди землі: 

 • визначається за згодою сторін, але не більше 50 років;
 • для земель сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства – не менше 7 років;
 • якщо на таких землях проводиться гідротехнічна меліорація – не менше 10 років.

Договір найму житла :

 • За договором найму (оренди) житла одна сторона - власник житла (наймодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (наймачеві) житло для проживання у ньому на певний строк за плату.
 • Форма договору найму житла – письмова. Договір оренди житла з викупом підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню.
 • Предмет договору найму житла – помешкання (квартира, будинок або його частина), придатне для постійного проживання.
 • Сторони у договорі найму житла – фізичні та юридичні особи. Якщо винаймає житло юридична особа, то тільки з метою проживання в ньому фізичних осіб.
 • Плата за користування житлом встановлюється у договорі, та само, як і строки її внесення. Якщо строк внесення плати не встановлений договором, то вона вноситься щомісяця.
 • Строк договору найму житла встановлюється у договорі. Якщо у договорі строк не встановлений, договір вважається укладеним на п'ять років. У разі спливу строку договору найму житла наймач має переважне право на укладення договору найму житла на новий строк.

Обов'язки наймача житла :

 • використовувати житло лише для проживання у ньому; 
 • забезпечувати збереження житла та підтримувати його в належному стані;
 • своєчасно вносити плату за житло;
 • самостійно вносити плату за комунальні послуги, якщо інше не встановлено договором найму;
 • здійснювати поточний ремонт житла, якщо інше не вказано в договорі (капітальний ремонт житла, переданого у найм, зобов'язаний здійснювати наймодавець, якщо інше не встановлено договором);
 • не порушувати права сусідів;
 • не має права провадити перевлаштування та реконструкцію житла без згоди наймодавця.

У договорі найму житла мають бути вказані особи, які проживатимуть разом із наймачем. Ці особи набувають рівних з наймачем прав та обов'язків щодо користування житлом.
 
Розірвання договору найму житла за ініціативою наймача: наймач про відмову від договору оренди житла повинен письмово попередити наймодавця за три місяці. Також наймач має право відмовитися від договору найму житла, якщо житло стало непридатним для постійного проживання у ньому.
 
Договір найму житла може бути розірваний за рішенням суду на вимогу наймодавця у разі:

 1. невнесення наймачем плати за житло за шість місяців, якщо договором не встановлений більш тривалий строк, а при короткостроковому наймі (до 1 року) - понад два рази;
 2. руйнування або псування житла наймачем або іншими особами, за дії яких він відповідає.

Договір найму частини будинку, квартири, кімнати (частини кімнати) може бути розірваний на вимогу наймодавця у разі необхідності використання житла для проживання самого наймодавця та членів його сім'ї.
 
Наймодавець повинен попередити наймача про розірвання договору не пізніше ніж за два місяці.

Якщо виникли додаткові питання правового характеру -
- телефонуйте до Єдиного контакт-центру системи БПД

0 800 213 103
(цілодобово, безкоштовно в межах України),
де можна отримати наступну інформацію:

 • контакти та зв'язок з усіма центрами з надання БВПД та бюро правової допомоги;
 • консультування з питань надання безоплатної правової допомоги;
 • інформування про гарячі телефонні лінії з питань надання соціальних послуг та захисту прав людини;
 • надання правової інформації, консультацій та роз’яснень з правових питань.
Варто відзначити, що гості провели ще й профорієнтаційну роботу, адже III курс - випускний, і до отримання диплома бакалавра за спеціальністю  «Правоохоронна діяльність» залишилися лічені дні. Тому наші колеги, наскільки дозволяв час, розказали про місію і завдання системи БПД та запросили майбутніх юристів до Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області, де на початку травня відбудеться День відкритих дверей.
   
   
kc
   
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН
   
algorytm zvernenya zasudzhenogo
   
algorumy
   
Stop reider
   
Wiki banner
   
ATO
   
дист точки доступу
   
peremishcheni
   
Infografika
   
Digest new
   

Адвокатам  

Advocats
   

Заходи  

1pracia

   

Кількість переглядів сайту  

1649003
Сьогодні
Учора
Цього тижня
Минулого тижня
У цьому місяці
Минулого місяця
Усього
1282
2299
1282
1584227
59575
64580
1649003

Ваш IP: 172.69.63.134
Час: 2019-10-21 13:27:11
   
© 2014-2018 Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове