«Право знати»: що таке булінг

Деталі

За статистикою, 80% українських дітей піддаються цькуванню, навіть не усвідомлюючи цього, адже в усіх соціальних системах завжди є лідер, середня група і так званий «вигнанець». Що таке булінг і про які типові ознаки цього явища треба знати батькам; що спонукає дитину до жорстокості і прояву агресії – досліджувала у своїй авторській програмі «Право знати», яка щосуботи виходить на Українському радіо. Херсон, заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко.  Прослухати передачу можна за посиланням або перейти далі по тексту. 

Слухати Ефір від 02 листопада 2019 р.

Булінг (від англ. вully-хуліган, задирака, грубіян) – тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки з метою заподіяння шкоди, викликання страху, тривоги, створення негативного середовища для людини.

Пункт 3.1. ч. 3 Закону України «Про освіту» булінг (у освітньому середовищі) - це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого. 
 
Типові ознаки булінгу:

 • систематичність (повторюваність) діяння
 • наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності)
  дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого

Форми прояву булінгу: Форми прояву булінгу:

 • словесні образи, глузування, обзивання, погрози;
 • образливі жести або дії;
 • словесні та інтонаційні залякування;
 • ігнорування, відмова від спілкування, бойкот;
 • вимагання грошей, їжі, майна, псування речей;
 • фізичне насилля, тобто дії, спрямовані на завдання болю чи тілесних ушкоджень (удари, штовхання, викручування рук, підніжки, побиття тощо);
 • приниження через гаджети (через смс з мобільних телефонів, електронні листи);
 • приниження у соціальних мережах тощо.

Види булінгу 
Фізичний булінг - фізичне залякування, тобто активні дії, спрямовані на  заподіяння фізичного болю та/або тілесних ушкоджень (дотики, штовхання, стусани, удари, побої, дії сексуального характеру тощо).

Форми вияву: 

 • фізичне насильство (штовхання, підніжки зачіпання, стусани, ляпаси, побиття, нанесення тілесних ушкоджень тощо);
 • сексуальний булінг (зйомки у роздягальні, сексуальні домагання тощо).

Економічний булінг - крадіжки, пошкодження одягу та будь-яких інших речей жертви, вимагання грошей, цінностей, відбирання їжі, будь-якого майна  жертви тощо.
 
Психологічний булінг - насильство, пов’язане з дією на психіку, що завдає психологічну травму, шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування тощо, якими навмисно заподіюється вольова
та емоційна невпевненість.
 
Форми вияву:

 • вербальний (словесний) булінг - активні дії, спрямовані на завдання психологічної травми за допомогою словесних висловлювань, якими навмисно заподіюється емоційна невпевненість (обзивання, глузування, залякування, жорстокі висловлювання, висловлювання, які принижують честь, гідність, якими ображається стать, раса, сексуальна орієнтація, погрози тощо);
 • соціальний булінг - діяння, які полягають у залякуванні з застосуванням тактики ізоляції (ігнорування, відмова у спілкуванні, бойкот, розповсюдження пліток тощо).Такий вид булінгу спрямований на «соціальне видалення» жертви з колективу, переведення її у статус «білої ворони»;
 • електронний булінг (кібербулінг) - активні дії, спрямовані на завдання психологічної травми шляхом приниження за допомогою мобільних телефонів, мережі Інтернет, інших електронних пристроїв (знімання на відео бійок чи інших принижень, цькування через соціальні мережі тощо).  

Основні причини булінгу:

 • помилкове уявлення про те, що агресивна поведінка допустима;
 • бажання завоювати авторитет в очах друзів та однолітків, стати «популярним»;
 • бажання привернути увагу дорослих; 
 • компенсація за особистісні невдачі;
 • нудьга;
 • заздрість, злість, жорстокість, підлість;
 • тиск та жорстоке поводження батьків.

Про відповідальність, яка наступає за вчинення булінгу, та як виявляти булінг – Олена Іпатенко розкаже в наступній програмі, яка вийде в ефір 9 листопада.


Якщо виникли правові питання – телефонуйте до Єдиного контакт-центру

0 800 213 103
(цілодобово, безкоштовно в межах України), де можна отримати правову інформацію, консультації та роз’яснення.

Актуальну інформацію у вигляді правових консультацій можна також знайти в    базі правових консультацій WikiLegalAid - довідково-інформаційній платформі правових консультацій, яка працює за принципом Вікіпедії (Wikipedia), є безкоштовною і містить понад 1500 правових консультацій.

Варто відзначити, що гості провели ще й профорієнтаційну роботу, адже III курс - випускний, і до отримання диплома бакалавра за спеціальністю  «Правоохоронна діяльність» залишилися лічені дні. Тому наші колеги, наскільки дозволяв час, розказали про місію і завдання системи БПД та запросили майбутніх юристів до Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області, де на початку травня відбудеться День відкритих дверей.
   
   
kc
   
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН
   
algorytm zvernenya zasudzhenogo
   
algorumy
   
Stop reider
   
Wiki banner
   
ATO
   
дист точки доступу
   
peremishcheni
   
Infografika
   
Digest new
   

Адвокатам  

Advocats
   

Заходи  

1pracia

   

Кількість переглядів сайту  

1782329
Сьогодні
Учора
Цього тижня
Минулого тижня
У цьому місяці
Минулого місяця
Усього
367
2104
2471
1721440
21062
83025
1782329

Ваш IP: 172.69.63.238
Час: 2019-12-10 04:15:15
   
© 2014-2018 Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове